3 Boyutlu Tarama ; CAD datası bulunmayan parçaların bilgisayar ortamına alınması işlemidir. Günümüzde CNC tezgahları veya 3D Printerler kullanılarak parçanın üretimini yapmak istediğimizde parçanın CAD datasına ihtiyacımız vardır. 3 Boyutlu Tarama cihazlarını üretimi yapılmış parçaların kalite kontrollerini yapmak içinde kullanabiliriz.
 
3 Boyutlu Optik Tarama sistemleri bir ışık kaynağını parçanın üzerine yansıtıp, kameraların bu yansıyan ışıkla birlikte çekilmiş fotoğraflarını işlemesi sonucunda milyonlarca noktayı sayısallaştırma işleminin adıdır. Sayısallaştırılan bu data Nokta Bulutu olarak isimlendirilir. Bu nokta bulutu Tersine Mühendislik yazılımlarında Mesh ( Üçgen – STL ) data  olarak tariflenir. Bu Mesh Data nokta bulutunun görselleştirilmiş halidir. 3D Optik Tarama sistemlerinde parçaların görünmeyen kısımlarını taramak imkansızdır.
 
3 Boyutlu Lazer Tarayıcı, ölçüm için konumlandığı pozisyondan gönderdiği lazer ışınlarıyla cisimleri, sık aralıklarla koordinatlı nokta bulutları halinde bilgisayar ortamına ( sayısal ortama) aktaran gelişmiş  teknolojiye sahip ölçüm makinesidir.Kısa süre içinde ortam, lazer ışınlarıyla ölçülür ve milyonlarca nokta bulutu elde edilir.3D Lazer Tarayıcılar ile yapılan ölçümlerde Nokta Bulutu, parçaya dokunmayıp, parça yüzeyine herhangi bir zarar vermeden elde edilir.
 
Endüstriyel X RAY CT Tarayıcı, parçaların iç kısımlarının herhangi bir zarar görmeden veya parçalanmadan Taranmasını ve Nokta Bulutunu elde etmemizi sağlar.
 
Bilgisayarlı Tomografi’nin BT’si ve endüstriyel parçaların CT taraması, medikal alanın CT tarama makineleriyle aynı teknoloji tipini kullanmaktadır – çeşitli açılardan çoklu okumalar almak ve CT gri skala görüntülerini voksel tabanlı 3 boyutlu nokta bulutlarına dönüştürmek. CT tarayıcısı nokta bulutunu oluşturduktan sonra bir CAD parçası ile Kalite Kontrol yapmayı, parçayı Tersine Mühendislik yazılımları kullanarak CAD datasını oluşturabiliriz.
 
Avantajları
          Parçaları tahribatsız iç yapısını elde eder,
         Son derece hassas iç boyutlar üretir,
         CAD model ile karşılaştırmaya izin verir,
         Gölgeli bölge yok,
         Tüm şekil ve boyutlarla uyumlu,
         İşlem sonrası çalışma gerektirmez,
          Mükemmel çözünürlük elde edilir.